22. aprillil antakse Pirital start uuele maastikuratturitele suunatud Husqvarna olümpiakrossi karikasarjale. Uurime lähemalt, mis on Husqvarna ning milline on Husqvarna esindaja Jaanus Vahesalu suhe jalgrattaspordiga.

Husqvarna on Rootsi ettevõte, mis tegeleb metsa- ja aiatehnika masinate tootmise ja turustamisega ning on omas valdkonnas turuliider. Metsa- ja aiatehnika masinate alla kuuluvad robotniidukid, murutraktorid ja -niidukid, trimmerid, mootorsaed, survepesurid, lumepuhurid jt. Husqvarna alustas oma tegevust 1689. aastal, mil hakati tootma Rootsi kuningliku sõjaväe jaoks püsse. Sealt edasi on Husqvarna tooteportfelli kuulunud või kuuluvad tänasenigi õmblusmasinad, köögiseadmed (hakklihamasin, nõudepesumasin, külmik, jäätisemasin), jalgrattad ning mootorrattad. Husqvarna missiooniks on muuta meid ümbritsev keskkond ilusamaks.

Jaanus, mille poolest erineb Husqvarna konkurentidest?

Husqvarna erineb oma konkurentidest kõige suurema tootevaliku poolest. Lisaks sellele on meie pakutavad tööriistad ergonoomilised, mugavad kasutada ja võimekad. Ei saa üle ega ümber ka Husqvarna kvaliteedist, mis on tänu Rootsi taustale tänagi väga kõrgelt hinnatud.

Kuidas läks Husqvarnal eelmisel aastal?

Husqvarnale oli Eestis möödunud 2017.aasta vägagi edukas, võiks lausa öelda, et tegime senise ajaloo parima tulemuse.

Mis on hetkel Husqvarna suurimad väljakutsed?

Husqvarna suurimaks väljakutseks on veel jätkuva talve seljatamine, et muru saaks juba tärgata 🙂 Kui aga ärilistest väljakutsetest rääkida, siis on hetkel miljoni euro küsimus, et millal vahetavad akutooted välja bensiinimootoriga tooted. Ja see juhtub palju kiiremini, kui me seda arvatagi oskame.

Kas Teil on mõni suurem eesmärk, mida kindlasti 2018. aastal saavutada tahaksite? Mis see on?

Ikka tuleb omale eesmärke seada ning sel aastal on meie eesmärgiks teha taas senise ajaloo parim tulemus. See ei saa olema kerge ülesanne, kuna meie valdkonnas on väga kriitilise tähtsusega ilm ning kui ikka mais on veel lumi maas, siis muruniidukeid on väga keeruline müüa.

Miks otsustasite toetada just rattasporti ja uut olümpiakrossi karikasarja?

Rattasport on ala, mida reeglina harrastatakse õues nagu ka Husqvarna tööriistu ning seetõttu oli üks väga oluline puutepunkt juba olemas. Rattasport on oma olemuselt üsna ajamahukas ning naljalt keegi alla ühte tundi ratast välja ei aja. Husqvarnal on aga lahendus, kuidas vähemalt muruniitmisele kuluvat aega kokku hoida – Husqvarna Automower robotniiduk, et samal ajal saaks tegeleda rattasõiduga. Ehk siis meie eesmärgiks on Husqvarna Automoweri abil inimestele rohkem vaba aega pakkuda ja neid näiteks rattasõiduga tegelema meelitada. Loomulikult on meie otsuse taga ka see, et XCO on nii lahe ja vaadeldav ala, et tore oleks, kui Eesti järgmistel olümpiamängudel oma MTB koondisega osaleks. Ja eks rattasport meeldib natuke mulle endale ka 🙂

Millal ja kuidas Teie enda suhe rattaspordiga algas?

Rattaga olen sõitnud väikesest peale alates, aga siis oli see rohkem igapäevane liikumisvahend kooli ja kodu vahel. Kuid jalgratas kui treeningvahend tuli minu ellu tänu minu elukaaslasele, kellel oli MTB ratas ning tema eeskujul sai selline ka endale soetatud vist 2005. aastal. Mingit tõsist treenimise ja võistlemise plaani ei olnud, kuid mingil hetkel sai tehtud otsus osaleda Pärnu Püha Loomaaia rattarallil. Loomulikult sai see läbi sõidetud maastikurattaga ning päris viimaseks ei jäänud. Kuid siiani on eredalt meeles distantsi teisel poole tugev vastutuul. Sellest sõidust alates hakkas mulle maanteel sõit märksa rohkem meeldima ning peagi vahetasin laiad MTB kummid peenemate maanteele sobivamate vastu ning juba leidsin ennast läbimas Tartu Rattarallit ja avastamas sadulas Alpiexpressi vahva reisiseltskonnaga mitmetel järjestikustel aastatel elu-olu Alpides. 2010. aastaks oli selge, et ma tahan omale maanteeratast. Mäletan siiani esimest sõidukogemust kiirema veloga – see lai naeratus ei tahtnud näolt kaduda. Nii ma siis alustasingi teadlikumalt maanteerattaga treenimist ja leidsin end peagi ühissõitudelt ja mõningatelt võistlustelt ning tänaseks kuulun ka klubi Tervisesport ridadesse. Kindlasti on rattasport minu jaoks mõnus ajaveetmise võimalus koos elukaaslase ja sõpradega mitte saavutussport.

Mis Teile endale rattasõidu juures kõige enam meeldib?

Eelkõige meeldib lihtsalt rattaga sõita ja teha seda koos meeldivate inimestega on veel eriti tore. Usun, et rattasadulas veedetud kilomeetrite jooksul saadud uued tuttavad ja sõbrad on minu jaoks vast kõige olulisemad. Ja kui sinna lisandub veel viibimine värskes õhus ja tutvumine erinevate kaunite Eestimaa paikade või Alpidega , siis mida paremat veel tahta.

Mida peate isiklikult kõige suuremaks saavutuseks rattasadulas?

Kuna minu rattasport ei ole tulemustele orienteeritud, vaid pigem mõnus meelelahutus, siis kirkaid tulemusi mul ette näidata pole. Aga ise pean ma kõige suuremaks saavutuseks Rootsi legendaarse 300 km rattasõidu ümber Vätternrundani järve läbimist kolmel korral. Eesmärgiks on see läbida kokku viiel korral, sest siis pidavat saama natuke erilisema medali 🙂

Mis ootused ja soovitused on Teil Eesti tegev(ratta)sportlastele?

Nagu iga eestlane, nii ootan ka mina Eesti sportlastelt häid tulemusi ja nendega kaasnevaid tugevaid emotsioone. Kuid samas tean, et sportlase töö on üks maailma kõige raskemaid. Siiski leian, et kui unistada suurelt, seada eesmärke ja uskuda oma tegemistesse, siis on võimalik ka meie väikese Eesti sportlastel liigutada mägesid ning kirkaid medaleid ja karikaid koju tuua. Rattaspordis elan eriti kaasa Rein Taaramäele ja Tanel Kangertile, sest olen ka ise Vändras koolis käinud ning „omadele“ hoitakse ikka rohkem pöialt 🙂

Milline on üks asi ilma milleta Te ei lahkuks kodust kunagi?

Tahaks ju öelda, et jalgratas. Aga tõde on vist pigem see, et ma ei lahkuks kodust kunagi ilma riieteta ilmselt.

Allikas: ejl.ee