2023 Maastikuratta hooaja esimene põnev MK-nädalavahetus on peetud.

Esimene etapp toimus Nove Mestos Tšehhis, kus olid kohal vaieldamatult kõik maailma tipud. Kaasa tegid kuus Eesti maastikuratturit – Janika Lõiv, Mari-Liis Mõttus, Merili Sirvel, Kirill Tarassov, Joosep Mesi ja Matthias Mõttus.

Põnevust võistlusesse tõi kindlasti Thomas Pidcock, kes suutis oma esimese XCC võidu kätte saada eriskummalisel viisil. Nimelt sai Tom Pidcock kutse XCC starti viimasel hetkel, olles selleks ajaks juba kolme ja poole tunnise trenni ära teinud. Imetlusväärse sõidu tulemusena suutis ta 40. kohalt startides tulla kakskümmend minutit ja seitsetteistkümmet sekundit hiljem sõidu võitjaks. Pühapäevase XCO sõidu käigus võis küll tunduda, et Tomil pole värskust.  Libedatel tõusudel kippus Joshua Dubau tema eest ära minema, veatult ja rahulikult Tom Pidcocki tagarattas sõites, pani ta tugevama vastase märjal rajal eksimusi tegema. Viimasel ringil tehtud kiirendus tõi siiski Pidcokile võidu. Oma kukkumise ja ebakindluse põhjuseks ütles ta olevat liiga suur rehvirõhk. Järgmisel etapil, Lenzerheides, Thomas Pidcock teadaolevalt ei osale.

https://ucimtbworldseries.com/

Naiste sõidus kiireimaid ringiaegu näidanud Evie Richards pidi kolmandal ringil purunenud rehvi tõttu leppima neljanda kohaga ning võidu loovutama Puck Pietersele. Puck, kes sai laupäeval 21 aastaseks, liikus sel aastal naiste vanuseklassi ning sai jagu ka teiseks tulnud valitsevast maailmameistrist Pauline Ferrand Prevot’st.

Oma esimesest MK-kogemustest muljetavad meile Kirill, Merili ja Joosep.

Kirill: “Minu esimene MK-etapp. Teades, mis tase on MK-del, siis suuri ootusi ei olnud. Pigem läksin kogemust saama, andsin endast maksimumi ja nüüd tean, mis tasemel maailmas olen.”

Merili: “Ootused enda soorituse kohta olid kõrgemad, aga tuleb hetkel leppida reaalsusega. Olen tänulik, et mul oli võimalus end esmakordselt XCO MK-l proovile panna ja tean nüüd veidike rohkem, mis mind järgmisel korral ees ootab.”

Joosep: “Elu esimene XCO MK ja seda kohe väga ägedal rajal. Starti minnes teadsin, et tulemust ei ole mõtet oodata, tase MK karusellis on ikka väga kõrge ja minu praegune ettevalmistus veel sellisel tasemel ei ole. Sellegipoolest läksin ja andsin endast kõik ning nautisin päeva ja sõitu. Oli väga vinge uus kogemus ja kuna nüüd on MK sarjas nii-öelda käsi valge, siis siit saab ainult paremaks minna.”

Mari-Liis: “Sõidu eel oli ärevus sees kuna eelnevad aastad pole erilisi tulemusi olnud ja ettevalmistused on suuremas osas plaanipäraselt sujunud. Raja peal harjutades tundus, et saab täitsa sõita – lootsin kindlasti paremat tulemust. Kohe sõidu alguses oli väga närviline nagu alati – keegi ei soovi taha vajuda ega teistest maha jääda. Stardiringil olin tõusudel küll tigu võrreldes teistega. Teisele tõusule minnes vaatasin selja taha ja sealt paistis ainult üks tüdruk. Mõtlesin, et nii küll täna sõitu ei tule. Aga peale Cannondale’i laskumist leidsin oma rütmi ja hakkasin lähedal olevate naistega kohtade pärast võistlema. Esimesed kaks täisringi oli tempo okei, aga kolmandale ringile minnes tundsin, et läheb raskeks. Niimoodi sain kaks ringi veel sõita, kuniks maha võeti. Kahju… aga hetkel on lihtsalt esimesed niivõrd võimsad, mistõttu tulemusest jääb mulje, et arengut pole toimunud. Eks palju tööd on veel teha, aga vähemalt on aimdus olemas, mida tuleb veel edasi arendada.

Janika: “Nove Mesto rada on igal aastal üks mu lemmikuid olnud. Seega läksin ka sel korral väga positiivsete emotsioonidega Tšehhi. Ning suure lootusega head tulemust sõita just seal rajal. Short tracki võistlusele ma suuri lootusi ei pannud, sest enamus rajast oli asfalt ja tõus sobilik suurema jõuga naistele. Seega tahtsin lihtsalt korraliku lahtisõitu teha ning pingutada maksimaalselt. Sõit läks üle kivide ja kändude, sest oli mitmeid kukkumisi minu ees ja ka ise tegin esimesel ringil palju valesid rajavalikuid ning jäin “karpi”. Viimastel ringidel oli nö vaba vesi sõita ja sain ka kõige kiiremad ringi ajad teha, sest segavaid faktoreid polnud enam. Võitlesin välja 23. koha ja seega pühapäevaks kolmandasse ritta stardipositsiooni. Laupäevane päev möödus minu jaoks kehvasti. Läksin natuke liiga uljalt “Vertical dropi” sõitma ja suutsin kogemata lenksust lahti lasta ning tegin ülepea kukkumise. Suurt midagi ei juhtunud aga käsi oli sinine ja lenksust natuke ebamugav kinni hoida. Pigem tekkis väike ebakindlus sisse. Olümpiakrossi distantsil, pühapäeval, sain stardist väga kenasti minema ja peale startloopi olin vägagi üllatunud, et jalad tundusid head ning isegi positsioon oli okei (umbes 20nda koha kandis). Ees palju naisi sõitmas, kes kohe käe ulatuses, et neid püüda. Kahjuks sai üsna kiirelt see hea tunne läbi ja ring ringilt aina tempo kukkus ja jalad tundusid rasked. Lisaks tegin ühe pisikese kukkumise teise tüdruku tõttu ja seega kadus ka üldine rütm ära. Samuti tundsin, et kaotan väga palju just laskumiste aega ehk siis pidurdasin liiga palju. Sõit tegelikult kulges suuremate muutusteta. Pigem kedagi eest kinni ei püüdnud ja tegin oma sõitu”.

https://ucimtbworldseries.com/

Eestlaste kohad XCO

Janaika Lõiv NE koht 29.

Mari-Liis Mõttus NE koht 80.

Merili Sirvel NE koht 86.

Kirill Tarassov ME koht 109.

Joosep Mesi MU23 koht 129.

Matthias Mõttus MJ koht 135.