Ida-Virumaa MV 05.10.2013

Sellel aastal saab täis kümme aastat Kiviõli rattakrossist, sest just niimoodi kutsuti tol ajal praeguseid XCO laadseid sõite.

2013 aasta suvel otsustas tollane Jõhvi Jalgratta Klubi eestvedaja Peep Kivil, et korraldame Ida-Virumaa meistrivõistlused Kiviõlis. Siis oli Kiviõli Seikluskeskuse ümbrus uudne ja alles ehitusjärgus. Terviseradade osa hakati suvel ehitama ning kogu mäge kattis läbimatu astelpajuvõsa. Suviti toimusid seal vaid motokrossi võistlused, vahel käisid mõned downhillerid ning talviti oli avatud suusakeskus.

Suve lõpus läksid Taavi Selder ja Reijo Peenema rada planeerima. Reijol oli tuha sees korraldamise kogemus olemas Püssi jalgrattakrossist. Võssa kasvanud mäele rada planeerides, tuli kasutada olemasolevaid teid ning laskumised olid olemasoleva downhilli omad. Praegu on sellest ajast ainuke säilinud rajaosa „ussi laskumine“, mis siiani on sees. Esimene rattakross toimust Kiviõlis 05.10.2013 millele järgnesid järgmisel päeval Jõhvi meistrivõistlused mäestlaskumises, Jõhvi aheraine mägedel.

Järgmised võistlused  toimusid 2015  ja 2016 aastal Tuhamäe GP XCO nime all. Esimesel korral, vihmasest ilmast hoolimata, oli Kiviõlli kogunenud rattasõpru pea kogu Eestist ning kiireim oli Sten Saarnits.  Korraliku rada meenutasid vaid pikad tõusud – muus osas oli rada lihtne. 2016 aastal alustati suuremate ehitustöödega ning võistluseks sai valmis esimene „Rock Garden“, dropid ja uus tehnilisem tõus. Rada hakkas juba tänapäeva XCO kuju võtma.

Tuhamäe GP XCO 20.06.2015

 

Esimest korda kandis võistlus Põleva Kivi XCO nime aastal 2017. Põleva Kivi nimi tuli samanimelisest maratonist, mis kuulus Estonian Cup maratonide sarja. Kuna Kiviõli vana tuhamägi on ajalooliselt põlevkivi tuha ladestuskoht, otsustasime, et karikad võiks olla samuti põlevkivist. Selleks aastaks sai rajal valmis suurem suusakeskuse poolne palgi drop, kivisein ja praeguse sillalaskumise lõpuosa. Tagasihoidliku võistluse järel tuli valmistuma hakata järgmise aasta Eesti Meistrivõistluste korraldamisele, mis pidid tulema suuremad kui kunagi varem.

 

 

 

 

2018 aasta uus tulemine „Make XCO Great Again

EMV XCO & DH 2018, Paul Nestor, Juho Mattus, Taavi Selder

Esmakordselt peeti Eestis samas kohas maastikuratta olümpiakrossi ja mäest laskumise Eesti Meistrivõistlused. Kahepäevasel üritusel oli tunda isegi väikese festivali hõngu, sest kohal oli downhilli välisvõistlejaid Baltimaadest, kes mõned ööbisid telkides. Kohapeal pakuti toitlustust ja sai osta nänni.  XCO raja viimistlemine jäi viimasele hetkele ning mõnedele tekkis kahtlus, kas ikka on võimalik Kiviõlis võistlust korraldada. Õnneks siiski jõudis ekskavaator rajale ja sai kaevetööd õigeaegselt valmis. Uuenduseks olid sel aastal sild üle ussi, sillale järgnev laskumine ja uus „Rock Garden“.

2019 aastal toimus UCI 2. kategooria maastikuratta võidusõit, Kiviõli MTB Fest, mis koosnes neljapäevasest sõidust XCT, XCC, XCM ja XCO. Rahvusvahelisele võistlusele olid eestlaste punkte tulnud ära võtma välisriigiesindajaid Kazahstanist, Prantsusmaalt, Venemaalt, Leedust, Itaaliast, Valgevenest ja Lätist. Tuuri üldvõidu tõi koju eestlane Peeter Pruus ning naistest tuli võitjaks leedulanna Katažina Sosna. Peakohtunikuks määratud norrakas kõndis isiklikult kogu raja läbi ning arvas arvas, et sellel rajal kannatab sõita ka kõrgema kategooria sõite.

Kiviõli MTB Fest 2019

Tuurile jäigi see viimaseks korraks, sest järgmisel aastal planeeritud Valgehobusemäe MTB Fest jäi koroona pandeemiast tingitud reisikeelule, sellisel moel pidamata. 2021 aastal kehtinud karmid nõudmised meditsiini personalile ja testidele oleks teinud Kiviõlis MTB Fest ürituse korraldamise erakordselt keeruliseks.

Aastast 2020 on Põleva Kivi XCO jätkanud Husqvarna Olümpiakrossi karikasarjas. Igal aastal on rada juurde ehitatud ja vana rada kohendatud. Suuremaks uueks rajalõiguks oli „Allee“ valmimine, millele järgnesid „Keerdtrepp“, „Wallride“ ja „Rock Garden 2023“. Järgmine Husqvarna Olümpiakrossi karikasari toimub 04.06.2023 Kiviõli Seikluskeskuses.